rivka_elitzur_home
rivka_elitzur_books
al_dmuta_rivka_elitzur
rivka_elitzur_onWriting
rivka_elitzur_contact
about_rivka_elitzur
רבקה אליצור, סופרת ילדים (1979-1921). ילידת ברטיסלבה, עלתה לארץ בילדותה וישבה כל ימיה בירושלים שאהבה. בהיותה אם לחמישה ומורה נערצת לכיתות הנמוכות במשך שנים רבות, נולדו סיפוריה מן המגע החם והאוהב עם הילדים ועולמם. ספריה מתארים בסיפור ובשיר חיי יומיום של ילדים מנקודת מבטו של ילד על לבטיו, תמיהותיו ושמחותיו, על רקע הווי חיים דתי של שבת, מועד וגם יומיום. אלה מתוארים מתוך חיבה וקרבה, בעידון אמנותי הנמנע מהטפה.
מתוך היבול הספרותי הניכר שלה, זכה להצלחה מיוחדת הספר "שלום לך אורחת" – אוסף עשיר של סיפורים ושירים "לשבת, למועד ולכל עת". ספרים מרכזיים נוספים הם "על אבות לילדים" ו"ענן במדבר" – "אגדות חז"ל בלבוש קל" - המוסרים את ספרות המדרש על סיפורי התורה בלשון פשוטה היפה לילדים.
סיפוריה ושיריה מצטיינים במקוריות, בישרות פנימית, בטבעיות ובהומור. הם מילאו חלל גדול בספרות הילדים, והם מוסיפים ונדפסים עד היום בעשרות מהדורות ומגיעים לכל בית וגן ילדים.
1921
נולדה בפרשבורג (היא ברטיסלבה, היום בירת סלובקיה ואז חלק מהמדינה החדשה צ'כוסלובקיה) למשפחת שמידט הציונית, הבת הצעירה לר' זאב הכהן ולרחל לבית ווייס. אחות ליעקב, משה, מרגלית, תרצה ושלמה הגדולים ממנה ולאברהם הצעיר יותר. אברהם נפטר בילדותו ממחלה.
rivka_elitzur_1932
עלתה עם משפחתה לארץ ישראל. מאחר שהיה קשה מאוד להשיג סרטיפיקט (רשיון עלייה), המשפחה עלתה בהדרגה. האחים יעקב ומשה יצאו לדרך לפלשתינה ראשונים, על אופניים. האח משה עשה חלק מהדרך יחד עם קרקס נודד, שבו הופיע כמתאגרף.
1930
rivka_elitzur_oshikin_1934
1930
המשפחה התיישבה ברוממה, ירושלים, בדירה זעירה שאירחה לתקופות ארוכות, מלבד המשפחה הענפה, גם אורחים רבים, עולים חדשים מאירופה, עד שמצאו מקום ופרנסה. האב התפרנס בצמצום כמשגיח באיטליז ירושלמי אבל היה מאושר על הזכות הגדולה לנשום את אווירה של ירושלים. רבקה התגוררה מכאן ואילך, כל חייה, בירושלים שאהבה.
התחילה ללמוד בבית הספר "רוחמה" בירושלים. למרות שתחילה לא ידעה מילה עברית, רכשה את השפה במהירות מדהימה והפכה חיש קל לתלמידה מזהירה שהצטיינה גם ביפי תואר וביכולת מרשימה להופיע לפני קהל.
1930
1935
החלה ללמוד הוראה בסמינר למורות ולגננות של תנועת "המזרחי" בירושלים. שם פגשה את המורה הנערץ והכריזמטי לתנ"ך שלימים תינשא לו – יהודה אליצור (אז עדיין הרשקוביץ).
rivka_elitzur_1935
סיימה בהצטיינות את הסמינר והחלה לעבוד כמורה בבית הספר "מעלה" לאורך עשרים שנה. היתה מורתם האהובה והנערצת של ילדי הכיתות הנמוכות בבית הספר היסודי. תלמידתה, רבקה שאול בן-צבי, תיארה אותה כ"מורה מיתולוגית" שהיו בה "צירוף של אופי, יופי, שמחת חיים וכישורי מורה ומחנכת", וששיעוריה "היו תמיד מעניינים ורוויי הומור".
1939
rivka_elitzur_1958
1942
נישאה ליהודה אליצור. החתונה נערכה בגינת הבית שבו גר החתן, בשכונת הבוכרים בירושלים, אצל אחותו וגיסו – הפרופ' שמואל קליין, מראשוני האוניברסיטה העברית.
נולדה בתה הבכורה, תמר.

 

1943
rivka_elitzur_1944
1945
נולד בנה השני, שמואל אמתי.

 

 

 

 

rivka_elitzur_1946
נולד בנה השלישי, אורי.
יצא לאור ספרה הראשון, "נעמה הנעימה", סיפור דמיוני על ילדה המביאה מרפא לאמה החולה.
1946
1947
יצא לאור ספרה "בלילה תחת המיטה", סיפורים קטנים בחרוזים:
"מלאה קנאה התרנגולת, /מדוע זה אין לה כרבולת, / כמו לגבר, בעלה – להתהדר נאה רק לה. / מי זה שמע כי לא הגברת / בין בני הזוג המתגנדרת... / וכאן לקח התרנגול לו כל הפאר והמכלול... / לא, זאת בשקט לא אסבול..."

 

 

נולד הבן הרביעי, יואל.

 

1949
1954
יצא לאור הספר "מועדים לילדים", עשרה סיפורי חגים (יצא שנית במהדורה חדשה תחת השם "על מועדים לילדים" ב1994).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יצא לאור הספר "עלי עשור", סיפורים ושירים לכבוד שנת העשור למדינה.
1958
rivka_elitzur_family_1958
1960
נולדה הבת החמישית, ורד.

 

יצא לאור הספר הגדול "שלום לך אורחת", סיפורים ושירים לשבת, למועד ולכל עת. הספר אויר בידי המאיירת המחוננת בינה גבירץ. הספר העשיר מתאר בסיפור ובשיר אוסף של מצבים וחוויות של ילדים על רקע הווי חיים דתי של שבת, מועד וגם יומיום. התוכן מצטיין במקוריות, בישרות פנימית, בטבעיות ובהומור. הספר מילא חלל גדול בספרות הילדים של אז וזכה מייד להצלחה אדירה ולמעמד כמעט מיתולוגי. הוא נדפס בעשרות מהדורות, הגיע לכל בית וגן ילדים דתי והביא למחברת, בבת אחת, הכרה ציבורית גדולה. בעקבות זאת הרבו להזמינה למפגשים עם ילדים ועם מורות וגננות ברחבי הארץ, והיא המשיכה בכך עד סמוך למותה.
1966
1969
בעקבות מלחמת ששת הימים, שבה לחמו חתנה ושניים מבניה, נכתב הסיפור "מתנת חיים קטנה" העוסק בהוויית השכול ממבטו של ילד, ובשחרור הכותל.

 

 

 

 

 

יצאו לאור הספרים "על אבות לילדים" (א'-ב'), ו"ענן במדבר" - "אגדות חז"ל בלבוש קל". הספרים הם עיבוד של אגדות חז"ל על סיפורי התורה. גם ספרים אלה זכו להצלחה גדולה ונדפסו במהדורות רבות. הם הגיעו לקהילות יהודיות בחו"ל ותורגמו לכמה שפות, בהן גם תרגום ליפנית שנעשה בידי כת המאקויה היפנית.
1972
-
1980
1973
יצא לאור הספר "סוד כמוס לדובי", שירים בחרוזים על חוויות יומיום של ילדים כמו התמודדות עם כעס של אמא, קנאת אחים, כניסה לגן הילדים ועוד.
יצא לאור הספר "נחמד מכל ימים", סיפורים ושירים לחג וחג ולשבת.
1976
1979
יצא לאור הספר "הארמון על ההר", חמישה סיפורים עתירי דמיון.

נפטרה בגיל 59, לאחר מאבק במחלת הסרטן.

1979
1982
יצא לאור ספרה האחרון, מתוך העיזבון: "חלונות בערב", אוסף שירים.